top of page

Β' ΕΣΚΑΣΕ, Β' ΟΜΙΛΟΣ: ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 68-41

Ο Άρης επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 68-41, παραμένοντας μέσα στους στόχους του και υπερκαλύπτοντας εκτός των άλλων και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στο Σχηματάρι από τον Πρωτέα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πρωτέας με καλή άμυνα κατάφερε να παραμείνει μέσα στον αγώνα (26-21), αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους “κιτρινόμαυρους”. Με τον Μιχέλη να παίζει πολύ καλή άμυνα πάνω στον Νταλαγιάννη, και τον Παπαδάκη να “πυροβολεί” έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Άρης ξέφυγε στο σκορ (53-36) για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 68-41.

Στα αξιοσημείωτα, το γεγονός ότι ο Άρης συμπλήρωσε ένα χρόνο αήττητος στο γήπεδο του (11/11), η συμμετοχή των πιτσιρικάδων και από τις δύο ομάδες, αλλά και η αποβολή του Μαριάκη στη 3η περίοδο, του οποίου το δελτίο κρατήθηκε μετά την εξύβριση του διαιτητή Καραμπιτσάκου όπως σημειώθηκε στο φύλλο αγώνος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γερονικολός - Καραμπιτσάκος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 7-10, 27-15, 15-5

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Νικόλοβ 3 (1), Καυκιάς, Μώρος 15, Μιχέλης 9 (1), Κάτσικας 2, Παπαδάκης 19 (6), Γκόλφης 2, Χούμπα 4, Τσεκούρας 11 (1), Ζανιάς, Στιβαχτής 3 (1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 17 (3), Βλαχάκης 9, Γιαννάκης 4, Καραμαλέγκος 4, Μπίντζιος 3, Μαριάκης 2, Σαγάνης 2, Μαγκούφης, Μαρίνος, Μεθενίτης, Μπανούτας, Παρασκευόπουλος.